
Egy mennyei pártfogó, akihez érdemes házastársért imádkozni
Sokan köszönhetik neki, hogy megtalálták hívő házastársukat
A pár 2019 végén, egy szeles, viharos októberi napon egy domboldalon állt. Alattuk aranyos-barnás színekben játszott a völgy, fölöttük szürkén magasodott az ég. Erős szél szórta arcukba az esőcseppeket. A férfi nem törödött a kissé zord időjárással: letérdelt a nő elé, és megkérte a kezét. A nő szóhoz sem jutott örömében. Csak bólintott, és megölelték egymást.
Az említett nő a feleségem, a férfi én vagyok. 2019. október 21-én, Boldog IV. Károly, az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó császára és az utolsó magyar király ünnepén kértem meg a menyasszonyom kezét. Nem tudtam arról, hogy ez napra pontosan egy évvel azután történt, hogy a feleségem befejezett egy kilencedet Boldog Károlyhoz, amelyben arra kérte, segítsen neki férjet találni. Ha Istenről és a szentekről van szó, nincsenek véletlenek.
A mi történetünk messze nem az egyetlen, amely Boldog Károly közbenjárásának köszönhető. Néhány évvel az esküvőnk után a feleségem három egyedülálló nővérének és két egyedülálló barátnőjének is azt javasolta, hogy imádkozzanak kilencedet Boldog Károlyhoz, közbenjárását kérve, hogy jó férjet találjanak. A kilenced idején egyik nőnek sem volt párkapcsolata. Két éven belül azonban négyen már vagy férjhez mentek vagy jegyben jártak. Az ötödik lány pedig pontosan a kilenced befejezésének évfordulóján randevúzott először azzal a férfival, aki nem sokkal később a férje lett.
Hasonló történet Kathleen Walker és Habsburg Imre osztrák főherceg mesébe illő találkozása. Kathleen Boldog Károly feleségéhez, Isten szolgájához, Bourbon-Pármai Zitához imádkozott leendő házastársáért. Imre főherceg pedig nagyapja, Boldog IV. Károly közbenjárását kérte. Egy este Kathleen részt vett egy előadáson, amelyet Boldog Károlyról a saját unokája, Imre tartott. A fiatalok egymásba szerettek, és később pazar királyi esküvőn kötötték össze az életüket.
Úgy tűnik, Károly és Zita a mennyben különösen fontosnak tartják a jó katolikus házasságok létrejöttét – talán mert ők maguk is példás házasságot éltek. Az esküvőjükre lelkigyakorlattal készültek. A nagy nap előtt pedig Károly azt mondta menyasszonyának: „Mostantól az a feladatunk, hogy a mennyország felé segítsük egymást.” Ez tökéletesen kifejezi egész házasságuk hangulatát és irányultságát.
Károly teljes egységet, mély kapcsolatot akart. Hogy teljesen áttetsző legyen, az esküvő előtt mindent elmondott Zitának, amit valaha rosszul tett. Különlegesen mély és bizalomteljes kötelék alakult ki kettejük között.
Egy katonai lelkész szerint Károly Zitával mintaszerű házasságot és családi életet élt. „Családi élete ideális... mindennap [ha távol volt] telefonált, táviratozott vagy írt a feleségének. Ebben a családban mély, vallásos lelkülettől megvilágított szeretet uralkodik. Zita a mindene.”
Zita szavait is idézi a könyv: „Házasságunk a legmelegebb szeretet, a rendíthetetlen bizalom, a teljes őszinteség, a meghitt biztonság és a kölcsönös tisztelet e légkörében rendkívül boldoggá vált. [Károly] volt a leghűségesebb, legszeretőbb, legjóságosabb, legtürelmesebb, leggyengédebb és leggondosabb férj”.
Károlynak és Zitának nyolc gyermeke született. A házaspár egymás, gyermekeik, alattvalóik és – mindenekelőtt – Isten iránti odaadottságban élt.
Károly és Zita ugyanakkor sok komoly megpróbáltatással szembesült. Viharos időkben viselték a Monarchia irányításának terheit. Kétségbeesetten küzdöttek a békéért az első világháború alatt, amikor Európa szinte minden más államfője pokoli elszántsággal támogatta a mészárlást. Végignézték, ahogy szeretett, nagy múltú birodalmuk a háborús vereség következtében összeomlik, majd a győztes szövetséges hatalmak száműzetésbe küldték őket. Végül igen hamar végleg el kellett válniuk egymástól, amikor Károly megbetegedett és meghalt – mindössze 34 évesen – a szörnyű életkörülmények miatt, amelyeket a család a Madeira szigetén lévő száműzetésben elszenvedett. Mindezek ellenére mindvégig rendületlenül ragaszkodtak egymáshoz és Istenhez.
Károly utolsó szavai Zitához ezek voltak: „Végtelenül szeretlek”.
Boldog Károly király felesége iránti szeretete az utókorban is visszhangzik, hiszen úgy tűnik, hogy kitartóan közbenjár Isten előtt a házasságot remélő fiatalokért – mintha ezzel is kifejezné felesége iránti szeretetét, mintha ilyen módon is szívesen emlékezne boldog házasságára.
Ha tehát házastársra vágysz, bizalommal kérheted Boldog Károly közbenjárását. Nagy valószínűséggel meghallgatja az imádat – főleg ha egy-két kedves szót is mondasz szeretett feleségéről, Zitáról.
párKatt (szöveg forrása és kép: Walker Larson/Crisis Magazine)
További írások, videók